listbank.info/

Jak si udržet psychickou i fyzickou kondici v kanceláři – Díl 1. Team, židle a míč

24.7.2017

Kdo dnes nepracuje v teamu? Kdo dnes nepracuje sedící min. 8 hodin denně na židli? Myslíte si, že práce v teamu a správné sezení na židli v práci spolu vůbec nesouvisejí?

 Opak je pravdou. Představte si, že dostanete nelehký teamový úkol s hořícím termínem a navíc se jedná o práci pro velmi důležitého a náročného klienta. Úkol máte na starosti ještě s dalšími 3 lidmi, celý den tvrdě pracujete, ale práce se neustále protahuje a všichni začínáte být ve stresu.  Díky stresu začíná v našem těle neúprosný boj, začínají se aktivovat svaly, tělo ihned reaguje a začne k nim dopravovat co nejvíce živin a dochází k poklesu energie.  Team začíná být vyčerpaný a následkem vyčerpání i demotivovaný.

26c138640c4e7da8eb4bee2c5c3515e6

Psychika každého z nás úzce souvisí se svalovým napětím a též s celkovým držením páteře. Pokud jsme spokojení a sebevědomí, přirozeně držíme páteř v přímé pozici. Představte si na příklad hokejový team, který zrovna vyhrál, každý z vítězného mužstva má typické postavení hlavy, šíje, ramen, napřímení hrudní a krční páteře s inspiračním postavením hrudníku (hrudník v nádechu).

Naopak hokejové mužstvo z poražené strany hledí do země, hlava s krční páteří je v předklonu (ve flexi), ramena jsou spuštěna, bederní páteř je v předklonu.

Tento druhý postoj, když je denně opakován, napomáhá k jeho fixaci s typickým přetěžováním některých svalových skupin a povázek, které ho zabezpečují – z toho jsou pak bolesti hlavy, šíje, ramen nebo zad.

Je to provázeno nástupem psychického napětí, zvláště když je pak bolest trvalá. Stres působí změnu prožívání bolesti, což pak zvětší svalové napětí a bludný kruh pokračuje dál. Nežádoucí bludný kruh bolesti a zvýšeného svalového napětí může vzniknout taky z nachlazení, z celkového oslabení organismu apod.

Pokud toto všechno podpoříme ještě celodenním špatným držením těla u počítače, je automaticky zaděláno na pořádný malér.

Naše PPC, RTB a Display oddělení se proto rozhodlo pořídit si gymnastické míče všech barev, druhů a velikostí podle toho, jaký míč každému z nás vyhovuje. Na míči samozřejmě nesedíme celý den, není to ani zdravé, pokud se totiž nesoustředíte, tak zhruba po třech minutách se svaly unaví a správné držení těla se pomalu hroutí. Proto u nás někomu slouží třeba jen jako podpěrka na nohy, jiný si na něm zase protahuje záda a někdo si něm třeba jen chvilku hopsá. 

Radost tu dělají v podstatě každému z nás, záda celého teamu se mohou kdykoliv uvolnit a výsledkem je kvalitní a rychlá práce v teamu, skvělá a pozitivní nálada a spousta zábavy a spousta míčů v kanceláři.

hgdfshsfjhsf

 

Jana Amortová

Jana Amortová
Junior PPC Specialist

 

 

 

 

 

 

 

Zpráva