Uvede společnost Meta na trh novou aplikaci, nebo je to jenom příliš povyku pro nic?

13. 3. 2025

Je to něco málo přes rok a půl co americký nadnárodní technologický gigant Meta Platform představil svou nejnovější sociální síť Threads (více o ní se můžete dočíst v našem starším článku: Nová generace sociálních sítí. Co je Threads?). V posledních dnech však Meta do světa vyslala novou informaci o tom, že uvažuje na tento trend navázat a vydat novou samostatnou aplikaci Reels. Že vám ten pojem přijde povědomý? Ano, Reels fungují jako součást Instagramu už více než pět let a těší se velké popularitě. Ale co bylo vlastně hlavním motivem, aby tato platforma do jisté míry velmi podobná svému čínskému příbuznému TikToku vznikla? A co stojí za tím vším, že skupina lidí kolem Marka Zuckeberga pustila ven právě tuhle informaci? To se dočtete na následujících řádcích.


Máte krátká videa? A můžeme je vidět?

To, že krátká videa aktuálně dominují sociálním sítím a přitahují pozornost milionů uživatelům napříč celým světem není nic nového. Krátká videa jsou v dnešním světě tak důležitá, že se bez nich již neobejdou téměř žádná marketingová oddělení, která touto formou etablují svůj produkt nebo značku na trhu  A pokud chcete uspět na poli sociálních médií, tak ve vaší marketingové strategii krátká videa rozhodně nemohou chybět.

Průkopnickou platformou pro tento formát krátkých videí je TikTok. Ten vznikl v roce 2016 v Číně pod názvem Douyin a jeho mezinárodní verze se rozjela o rok později. Skutečný boom ale přišel v roce 2018, kdy čínská společnost ByteDance koupila šanghajskou aplikaci Musical.ly, která provozovala obdobnou aplikaci cílenou na americký trh a spojila ji s TikTokem. Díky tomu si platforma získala obrovskou popularitu mezi mladými lidmi, a to hlavně díky jednoduchému uživatelskému prostředí, efektům, zvukovým stopám a virálním trendům. Tiktok měsíčně používá více než půl miliardy lidí na celém světě a k dispozici je na více než 150 trzích a v 39 jazycích.

V roce 2020 přišel Instagram (tehdy na trhu figuroval již 10 let) s vlastní verzí formátu krátkých videí - Reels. Důvod byl jasný – konkurovat TikToku a nabídnout uživatelům podobný obsah přímo na své platformě. Reels tak umožňuje sdílet krátká videa s hudbou, efekty a filtry, přičemž je silně propojeno s celým ekosystémem Instagramu. To mu dává značnou výhodu v podobě širšího dosahu mezi uživateli této sociální sítě.


V čem je TikTok a Reels jiné

Ačkoliv se na první pohled zdají být obě aplikace velmi podobné, neboť se zaměřují na stejný formát - krátká videa,  nějaké klíčové nuance bychom přece jen našli. Zásadní rozdíl můžeme spatřit zejména v algoritmu obou platforem. Na TikToku je mnohem snazší prorazit jako neznámý uživatel, protože jeho algoritmus rychleji doporučuje obsah od nových a menších tvůrců. Nemusíte mít tisíce sledujících, abyste dosáhli virality. Naproti tomu je instagramový algoritmus poměrně rezistentní vůči novým a neznámým profilům. Ve svém feedu značně preferuje videa od populárních tvůrců s kterými uživatelé Instagramu hojně integrují. Přestože se samotný obsah na obou platformách dost často přelívá, videa na TikToku jsou mnohem více autentičtější a neformální, mezitím co Reels jsou více zaměřena na vizuál, takže jim dominují estetická a kvalitně upravená videa. Jednoduše řečeno, zatímco TikTok vládne na poli krátkých videí a přináší virální obsah rychleji, Instagram Reels těží ze své provázanosti s celým ekosystémem Instagramu. 


Proč měnit zajeté pořádky

A co se tedy vlastně stalo, že se začalo mluvit o nové, samostatné aplikaci pro Reels? Jádro myšlenky se zrodilo jako reakce na nejistý osud TikToku ve Spojených státech. TikTok stále čelí hrozbě zákazu , neboť nejen, že sbírá o svých uživatelích velké množství informací (i když ruku na srdce, která sociální síť to nedělá), tak hlavně - což je ještě větší problém je, jak již bylo zmíněno je vlastněn společností sídlící v Číně a podléhá tedy právnímu prostředí Čínské lidové republiky. A To rozhodně není země, která by jakýmkoliv způsobem uživatelská data chránila. USA tak není rozhodně první zemí, která bezpečnost ohledně této sociální platformy řeší, TikTok je totiž aktuálně zakázán například v Indii, Nepálu a na Taiwanu a v mnoha dalších státech (i evropských) ho mají vysoce postavení státní činitelé zakázáno používat.

Americkým kongresem tedy nedávno prošel zákon o zákazu TikToku, který se na celých 12 hodin stal realitou. Američtí uživatelé tak místo klasické for you page v aplikaci viděli pouze černou obrazovku. Po tomtu dočasném banu však TikTok ve Spojených státech opět vstal z mrtvých. To díky staronovému prezidentovi Trumpovi, který ihned po své inauguraci podepsal nařízení, které platnost tohoto zákonu na 90 dní pozastavil. Co bude dál to ještě přesně nikdo neví, nicméně jedinou možností, aby mohl TikTok dál v USA fungovat, je aplikaci prodat čistě americkému kupci.

S celou touhle TikTokovou šarádou tedy souvisí tendence Mety vsadit na to, že se čínské firmě ByteDance nepodaří naplnit požadavky americké administrativy. TikTok by tedy v USA skončil a Metě by se vyplatilo vytvořit pro své Instagram Reels samostatnou aplikaci. Ta by fungovala na stejném principu jako TikTok a dokázala by ji částečně nahradit. Mimochodem není to poprvé, co Meta přišla s myšlenkou udělat pro Reels samostatnou platformu. Již v roce 2018 spustila aplikaci Lasso, která TikToku měla konkurovat, avšak nikdy nepřekročila fázi regionálního testu. Mimo USA byla dostupné jen ve skupině zemí ze střední a jižní Ameriky a po necelých dvou letech byla zcela zrušena.


Pokud máte na toto téma nějaké další otázky, tak nás neváhejte kontaktovat.

ALT
Google mění pravidla hry: Konec Video Action kampaní, příchod Demand Gen
Google ruší Video Action Campaigns a nahrazuje je Demand Gen kampaněmi, které kombinují video i grafické reklamy na YouTube, Discovery a Gmail. Co to znamená pro inzerenty a jak se na změnu připravit? Zjistěte v článku!
14. 2. 2025
ALT
Mýtus virálnosti, bannerová slepota a přehlcení: Jak si dnes získat pozornost v chaosu online světa
V online chaosu už virálnost nestačí. Lidé ignorují reklamy, přeskakují videa a chtějí autenticitu. Jak si získat jejich pozornost? Klíčem je hodnotný obsah a zapojení komunity.
14. 2. 2025
ALT
Jak vytvořit vlastní seznamy zákazníků aneb klíč k úspěšným kampaním
Díky vlastním seznamům zákazníků můžete zvýšit interakci s vaší značkou. Pokud nevíte jak na to, tak nám věnujte pár minut a poradíme vám s tím.
13. 9. 2024
ALT
Jak na správný obsah?
Chcete propagovat svoji značku/firmu/sám(a) sebe? Tak zvolte takový obsah, který zajistí, že bude reklama efektivní, atraktivní a relevantní pro vaši cílovou skupinu lidí. Jak na to se dozvíte v článku.
22. 8. 2024
ALT
Věděli jste, že Meta chce trénovat AI model na datech evropských uživatelů?
Společnost Meta uvedla, že aby lépe odrážela „jazyky, geografické a kulturní reference“ svých uživatelů v Evropě, potřebuje používat veřejná data k výuce svých AI modelů.
19. 6. 2024
ALT
Jak nastavit svou první kampaň na TikToku
Rozhodli jste se dát šanci TikToku a spustit svou první kampaň? Stále ale váháte, jak kampaň nastavit, aby byla co možná nejefektivnější? My Vám poradíme!
12. 4. 2024